Czwartek, 23.03.2023 01:50

Zakopane - Giewont z Willi Kubik

Giewont z Willi Kubik - Zakopane
Link źródłowy

Zakopane kamera na Giewont z Willi Kubik

Giewont to bez wątpienia jeden z najczęściej odwiedzanych szczytów w Tatrach Zachodnich. Już dojeżdżając do Zakopanego z daleka widoczny jest górujący nad stolicą Podhala masyw zwieńczony 15-metrowym stalowym krzyżem.

Giewont przypominający swoim kształtem sylwetkę śpiącego rycerza, wydaje się być łatwym szczytem do zdobycia, niestety są to tylko pozory. Giewont należy do najbardziej niebezpiecznych szczytów, pochłonął najwięcej istniej ludzkich w Tatrach. Żelazny krzyż, który jest jedną z największych atrakcji Giewontu, a także ważnym symbolem religijnym stwarza dodatkowe zagrożenia. Największa tragedia z nim związana miała miejsce w 1937 roku, kiedy piorun poraził śmiertelnie 4 osoby, a kolejnych 13 poważnie ranił.

Ostatni odcinek drogi prowadzącej na szczyt Giewontu wiedzie po wyślizganych skałach, które są po prostu niebezpieczne. Brak odpowiedniego obuwia, pomimo zamontowanych przy podejściu łańcuchów, może doprowadzić do wypadku. Wielu turystów wychodzi w góry w trampkach, sandałach a nawet klapkach. Większość wypadków, które miały miejsce podczas wchodzenia lub schodzenia ze szczytu, było spowodowanych przez niepotrzebną brawurę i brak wyobraźni.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 0.8 °C (33.4 °F)
  • prędkość wiatru: 3.77 km/h (2.34 mph)
  • wilgotność powietrza: 89 %
  • kierunek wiatru: 199 °
  • zachmurzenie: 63 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1016 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Giewont z Willi Kubik w miejscowości Zakopane

Giewont z Willi Kubik

Powiązane kategorie z kamerą nr 711:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.