Piątek, 12.04.2024 19:30

Zakopane - Panorama Tatr

Zakopane widok z kamery na panoramę Tatr

Kamera została zamontowana na budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, który jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce, bowiem jest on usytuowany na szczycie Kasprowego Wierchu, w odległości zaledwie jednego kilometra od granicy między Tatrami Wysokimi a Tatrami Zachodnimi. Budynek obserwatorium wznosi się nad górną krawędzią kotła Suchego Kasprowego, który opada od północy stromą ścianą.

Powyższy widok z kamery zdecydowanie zachwyci miłośników polskich Tatr, bowiem ukazuje fantastyczną panoramę roztaczającą się ze szczytu Kasprowego Wierchu. Kamera obrotowa (od lewej do prawej) ukazuje część Doliny Chochołowskiej, a następnie Dolinę Goryczkową.

Budowa obserwatorium rozpoczęła się w 1936 roku, zaś otwarcie nastąpiło na początku 1938 roku. I co ciekawe, dzięki swojej lokalizacji, w miejscu, gdzie środowisko jest nie zaburzone, obserwatorium kwalifikuje się do sieci stacji reperowych WMO, posiada status stacji bazowej w ramach światowego Programu Badań Klimatu (WCPR) oraz dostarcza bieżące dane meteorologiczne dla potrzeb światowej Służby Pogody.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 8.4 °C (47.1 °F)
  • prędkość wiatru: 1.08 km/h (0.67 mph)
  • wilgotność powietrza: 89 %
  • kierunek wiatru: 359 °
  • zachmurzenie: 85 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1029 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Panorama Tatr w miejscowości Zakopane

Panorama Tatr

Powiązane kategorie z kamerą nr 1152:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.