Poniedziałek, 20.05.2024 11:33

Zakopane - Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Zakopane
Link źródłowy

Kamera w Dolinie Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów Polskich to niezwykle malownicze miejsce. Dolina położona jest w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości około 1625-1900 m n.p.m. Jak sama nazwa wskazuje znajdziemy tu pięć stawów: Mały, Przedni, Wielki, Czarny i Zadni. Obraz pochodzi z kamery zamontowanej przez TOPR w stacjach meteorologicznych. Służy ona do oceny zagrożenia lawinowego oraz przesyłaniu informacji na temat bieżących warunków atmosferycznych. Niewątpliwie, jest to jeden z piękniejszych widoków z kamer, które mogliśmy udostępnić w naszym serwisie.

Dolina Pięciu Stawów Polskich jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Tatrach, położona dość wysoko, jest zdecydowanie mniej oblegana przez turystów niż reszta tatrzańskich dolin. Wędrówkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich najlepiej rozpocząć z polany Palenica Białczańska, do której dojedziemy PKSem lub prywatnym busem za około 10 złotych z Zakopanego. Początkowo szlak prowadzi drogą asfaltową (w kierunku Morskiego Oka). Po przekroczeniu koryta potoku skręcamy w prawo. Tutaj podejście powoli robi się coraz bardziej strome, po dłuższej chwili dojdziemy do Wodogrzmotów Mickiewicza, woda spada z kilkumetrowych kaskad z ogromnych hukiem, który słuchać już na długo przed dotarciem do celu. Opodal Wodogrzmotów Mickiewicza znajduje się dość duży postój z kabinami WC. Dalej podążamy zielonym szlakiem w stronę Doliny Pięciu Stawów. Droga wiedzie po kamiennych stopniach, dość stromo pod górę, następnie obniża się i tak przecinamy potok Roztoka. Po około 60 minutach dochodzimy do polany, gdzie znajduje się niewielki szałas. Tuż za polaną, przechodzimy przez dwa mosty. Droga ponownie staje się dość stroma. Następnie przechodzimy obok bloku skalnego zwanego Dziadulą, a po chwili pod linami wyciągu dostarczającego zaopatrzenie do schroniska. Podążamy dalej za zielonymi znakami, po pewnym czasie dochodzimy do najpotężniejszego wodospadu w Tatrach - Siklawa, który rozdziela Dolinę Pięciu Stawów od Doliny Roztoki. Podążając dalej szlakiem po chwili ukaże się nam Wielki Staw.

Przejście szlakiem z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów zajmuje około trzech godzin, wszystko zależy jednak od naszej kondycji. Szlak ten, nie należy do najtrudniejszych, jednak zawsze trzeba być przygotowanym na nagłą zmianę pogody, a w szczególności zimą. Chociaż Dolina Pięciu Stawów to nomen omen dolina, jednak podczas wędrówki z pewnością każdemu nie raz pot pojawi się na czole. Wysiłek zrekompensuje przepiękny widok stawów otoczonych przez górskie szczyty.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 11.7 °C (53.1 °F)
  • prędkość wiatru: 0.69 km/h (0.43 mph)
  • wilgotność powietrza: 47 %
  • kierunek wiatru: 19 °
  • zachmurzenie: 100 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1012 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Dolina Pięciu Stawów Polskich w miejscowości Zakopane

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Powiązane kategorie z kamerą nr 249:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.