Sobota, 09.12.2023 12:32

Zakopane - Giewont

Giewont - Zakopane
Link źródłowy

Zakopane widok z kamery na Giewont

Praktycznie każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z turystyką górską, odwiedzając Zakopane marzy o zdobyciu szczytu Giewontu, który dumnie króluje nad miastem. Masywny szczyt powszechnie uznawany jest za symbol Tatr, na wierzchołku znajduje się postawiony w 1901 roku krzyż, który przyciąga licznych pielgrzymów.

Na Giewont wspiąć się możemy niebieskim szlakiem rozpoczynającym się w Kuźnicach. Początkowo droga prowadzi bitym traktem na południe, po dłuższej chwili dochodzimy na Polanę Kalatówki, gdzie znajduje się pokaźny, górski hotel. Dalej szlak prowadzi przez las, obchodzimy wschodnie krańce Giewontu i przedostajemy się na jego południową stronę. Tam też wchodzimy na Halę Kondratową, gdzie znajduje się schronisko. Następnie kierujemy się w stronę zachodnią i ponownie wchodzimy w las. Droga prowadzi dnem doliny, po dłuższej chwili drzewa się przerzedzają i pojawia się coraz więcej kosodrzewin. Kiedy trasa staje się powoli coraz bardziej stroma to znak, że dochodzimy do siodła Przełęczy Kondrackiej. Dalej trzymamy się szlaku niebieskiego, który następnie prowadzi po coraz bardziej śliskich skałach, na tym odcinku trzeba zachować szczególną ostrożność. Kulminacyjnym momentem w wejściu na szczyt jest końcówka, gdzie znajdują się łańcuchy, których trzeba się trzymać. Po chwili jesteśmy już na szczycie Giewontu.

Szlak, który prowadzi na Giewont nie jest trudny pod względem technicznym, jednak końcówka podejścia na szczyt po śliskich skałach jest dość niebezpieczna. Dość często zdarzają się tu wypadki, które niestety kończą się tragicznie. Warto pamiętać również o tym, że Giewont nie jest zbyt bezpiecznym miejscem w czasie burzy. W sezonie letnim, jednym z większych problemów są tworzące się tu zatory spowodowane przez tłumy turystów.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: -9.8 °C (14.3 °F)
  • prędkość wiatru: 2.96 km/h (1.84 mph)
  • wilgotność powietrza: 87 %
  • kierunek wiatru: 227 °
  • zachmurzenie: 100 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1019 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Giewont w miejscowości Zakopane

Giewont

Powiązane kategorie z kamerą nr 265:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.