Piątek, 19.04.2024 20:34

Zakopane - Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy - Zakopane

Kamera na Kasprowym Wierchu z widokiem na Staw Gąsienicowy

Zakopane - najbardziej znane miasto położone w górach. Kamera ukazuje nam piękno Czarnego Stawu Gąsienicowego, który leży około 11 km (pieszo) od Zakopanego, w Dolinie Gąsienicowej.

Czarny Staw Gąsienicowy jest największym jeziorem polodowcowym w Dolinie Gąsienicowej. Jezioro ma kształt owalny, woda jest przezroczysta o ciekawym zabarwieniu szafirowym - ciemnogranatowym, co można zobaczyć poprzez kamerę, która zamontowana została na Kasprowym Wierchu.

Czarny Staw Gąsienicowy znajduje się na wysokości 1624 m n.p.m w Tatrach Wysokich, a głębokość maksymalna jeziora to 51 metrów. Obraz z kamery ukazuję nam zachodnią część jeziora Gąsienicowego. Jedyna rzeka wypływająca ze stawu to Czarny Potok. Do 1920 roku znajdował się tu bufet, który spłonął w wyniku pożaru. Wysepka, która znajduje się na jeziorze jest porośnięta kosodrzewiną, na której w 1909 r. planowano zbudowanie mauzoleum Juliusza Słowackiego, do czego niestety nie doszło w wyniku protestów. W roku 1881 jezioro zostało sztucznie zarybione pstrągami potokowymi i źródlanymi.

W okolicy Czarnego Stawu Gąsienicowego znajduje się wiele szlaków, między innymi w stronę Zawratu, Koziej Przełęczy, Kościelca i Granatów - jednak szlaki te polecane są głównie doświadczonym turystom.

Aktualna pogoda

  • temperatura: -5.2 °C (22.7 °F)
  • prędkość wiatru: 5.31 km/h (3.3 mph)
  • wilgotność powietrza: 95 %
  • kierunek wiatru: 197 °
  • zachmurzenie: 89 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1010 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Czarny Staw Gąsienicowy w miejscowości Zakopane

Czarny Staw Gąsienicowy

Powiązane kategorie z kamerą nr 5:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.