Poniedziałek, 25.09.2023 12:46

Karpacz - Świątynia Wang

Świątynia Wang - Karpacz

Kamera w Karpaczu z widokiem na Świątynie Wang

W połowie drogi z Karpacza Dolnego na Śnieżkę w urokliwym miejscu położona jest Świątynia Wang, niezwykle oblegana przez turystów, była początkowo jedynie miejscem modlitwy.

Kościół został wybudowany na przełomie XII/XIII wieku w południowej części Norwegii, rozebrany i przewieziony do Berlina, jednak dzięki namowom Fryderyki Von Reden w 1842 roku został przeniesiony do Karpacza. Świątynia ponownie została złożona na zboczu Czarnej Góry (885 m n.p.m.). Kościół jest wybudowany przy użyciu sosny norweskiej, która została mocno nasączona żywicą, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała. Na szczególną uwagę zasługują liczne detale. Wchodząc do świątyni jako pierwsze rzucają się w oczy zdobienia na odrzwiach zewnętrznych przedstawiających plątaninę węży, zaś na narożnikach portali dostrzec możemy symbolikę nieskończonej walki dobra ze złem, pozioma ósemka rozrywana przez uskrzydlone smoki. W stylu bizantyjskim zostały wyrzeźbione kapitele ozdobione postaciami zwierząt, roślin i maszkaronów. Kolumny znajdujące się przed ołtarzem symbolizują zwycięstwo Dawida nad Goliatem. Uwagę przykuwają ręcznie rzeźbione portale oraz lwy nordyckie. W celu ochrony świątyni przed mocnymi podmuchami wiatru od strony Śnieżki została dobudowana kamienna wieża.

Niewątpliwie kościół jest niesamowitą i ważną historycznie atrakcją w Karpaczu. Na obrazie z kamery widać, iż pomimo upływu czasu Świątynia Wang zachowała swój niepowtarzalny klimat i wygląd.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 15.3 °C (59.5 °F)
  • prędkość wiatru: 3.72 km/h (2.31 mph)
  • wilgotność powietrza: 61 %
  • kierunek wiatru: 114 °
  • zachmurzenie: 8 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1025 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Świątynia Wang w miejscowości Karpacz

Świątynia Wang

Powiązane kategorie z kamerą nr 18:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.