Poniedziałek, 20.05.2024 12:18

Karpacz - Kościół Wang

Kościół Wang - Karpacz
Link źródłowy

Karpacz kamera na Kościół Wang

Kościół Górski Naszego Zbawiciela, szerzej znany pod nazwą „Kościół Wang” lub „Świątynia Wang” jest niewielkim kościółkiem parafii Ewangelicko-Augsburskiej, przetransportowanym do Karkonoskiego Karpacza z miejscowości Vang w Norwegii. Budowla stoi w tym miejscu od roku 1842. Początkowo świątynia miała stanąć na Wyspie Pawiej opodal Berlina, jednak dzięki staraniom Fryderyki Von Reden z Bukowca, kościółek został przeniesiony w miejsce, w którym stoi po dziś dzień.

Konstrukcja tego niepowtarzalnego kościółka wykonana została bez użycia gwoździ, z wykorzystaniem specjalnych złączy ciesielskich. Budynek różni się znacząco od swojego pierwowzoru. Według podań, część skrzyń z ładunkiem nigdy nie dotarła do Karpacza, a rekonstrukcji brakujących elementów dokonywano na podstawie rysunków. Świątynia została także wzbogacona o ozdobne okna, krużganki i wieżę. W XIX wieku budynek został uzupełniony o kamienną dzwonnicę oraz niesamowity krucyfiks wyrzeźbiony z dębowego pnia przez Janowickiego artystę. W latach 60. XX wieku zainstalowano tu ogrzewanie oraz instalację elektryczną.

Wnętrze kościoła zachowało pierwotny wygląd. Strop nawy głównej podpierają cztery drewniane kolumny. Przy wejściu zaobserwować można bogate zdobienia, wśród których znajdują się pięknie wyrzeźbione nordyckie lwy.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 18.3 °C (65 °F)
  • prędkość wiatru: 3.59 km/h (2.23 mph)
  • wilgotność powietrza: 61 %
  • kierunek wiatru: 209 °
  • zachmurzenie: 40 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1012 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Kościół Wang w miejscowości Karpacz

Kościół Wang

Powiązane kategorie z kamerą nr 692:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.