Środa, 24.07.2024 17:14

Karpacz - Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice - Karpacz
Link źródłowy

Kamera w Karpaczu przy Karkonoskich Tajemnicach

Karkonoskie Tajemnice to dość nowa atrakcja w Karpaczu. Zamysłem właściciela tego "muzeum" jest propagowanie w świadomości turystów - szczególnie tych młodszych, nie znających charakteru Karkonoszy, Gór Olbrzymich jak dawniej mówiono czyli Riesengebirge - idei Ducha Gór, postaci legendarnej, która pojawiała się w tych górach już wieki temu. Duch Gór, zwany również Karkonoszem lub jak kto woli Liczyrzepą, nie ma jednej twarzy, jego wizerunek zmieniał się wielokrotnie, inny był dla mieszkańców osiadłych u stóp tajemniczej góry Śnieżki, inny dla poszukiwaczy skarbów, a jeszcze inny dla powieściopisarzy, poetów czy malarzy. Ten widoczny przed budynkiem nawiązuje do najstarszego wizerunku, udokumentowanego na mapie Martina Helwiga z 1561 roku (!!!). Nie jest on również jego dokładną kopią, bo przy projektowaniu tej rzeźby uczestniczyli współcześni artyści, którzy jedynie posiłkowali się najstarszym wzorcem. Wraz ze zmieniającymi się wizerunkami Ducha Gór, zmieniały się legendy z nim związane. Niejednokrotnie była to postać potworna, która miała odstraszać śmiałków od plądrowania skarbów gór. Innym razem był to złośliwy starzec, który uprzykrzał życie turystom - pokazywał im błędną drogę lub kierował na niechybną zgubę. Obecnie najczęściej spotkamy go jako dobrodusznego dziadka, trochę zdziwaczałego ale zawsze żyjącego w zgodzie z naturą. Postać Liczyrzepy jest najbardziej znana i popularna w Czechach, gdzie wizerunek Karkonoš'a znajdziemy nawet na etykietach wielu wyrobów piwnych. Zresztą Duch Gór, dawniej Rübezahl był i dla wielu jest nieodłącznym symbolem Sudetów a w szczególności Karkonoszy i Gór Izerskich.

Widoczny na kamerze obiekt został wybudowany w 2012r., autorem projektu jest architekt Artur Turant. Przed budynkiem znajduje się ogromna, przeszło 7 metrowa rzeźba, przedstawiająca Ducha Gór, wykonana z metalu przez artystę ze Szklarskiej Poręby Grzegorza "Siwego" Pawłowskiego. Poprzez nowoczesny charakter obiektu oraz jego bryłę, właściciel pragnął podkreślić, iż Karkonoskie Tajemnice to współczesna siedziba Władcy Karkonoszy- Ducha Gór.

Niewątpliwie jest to atrakcja, tym bardziej, że budynek znajduje się w ścisłym centrum Karpacza przy miejskim parku. Warto wybrać się do podziemi budynku, aby w mrocznej scenerii zapoznać się z wybranymi legendami o Duchu Gór i jednocześnie spróbować swoich sił twórczych nad jeszcze jednym jego wizerunkiem..

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 17.4 °C (63.3 °F)
  • prędkość wiatru: 6.79 km/h (4.22 mph)
  • wilgotność powietrza: 63 %
  • kierunek wiatru: 316 °
  • zachmurzenie: 31 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1016 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Karkonoskie Tajemnice w miejscowości Karpacz

Karkonoskie Tajemnice

Powiązane kategorie z kamerą nr 68:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.