Piątek, 19.04.2024 21:43

Karpacz - Kolej linowa na Śnieżkę

Kolej linowa na Śnieżkę - Karpacz
Link źródłowy

Kamera na Śnieżce kolej linowa po stronie czeskiej

Nie każdy z polskich turystów odwiedzających Karkonosze wie, że na szczyt Śnieżki, najwyższej góry Karkonoszy i Sudetów, można dostać się nie tylko pieszo. Po stronie czeskiej z Pecu pod Śnieżką prowadzi nowoczesna kolej linowa, którą dostaniemy się prawie na sam szczyt Śnieżki - do pokonania pod górę pozostanie niespełna kilka metrów, które nie sprawią trudności nawet niewprawnym piechurom. Jeszcze do niedawno funkcjonował wyciąg krzesełkowy, gdzie 2 osoby mogły jechać jednocześnie, skierowane bokiem do kierunku jazdy. Od tego roku 2014 uruchomiono już nowoczesną kolej gondolową, która jest czynna 10 godzin dziennie, a w sezonie letnim nawet jedenaście. Co ciekawe kolejka ta czynna jest przy dość znacznie wiejących wiatrach, nawet do 60 km/h, co przy starej było całkowicie niemożliwe.

Śnieżkę odwiedzają rocznie tłumy turystów, mają do dyspozycji kilka dróg oraz 2 wyciągi. Ten po stronie polskiej dojeżdża co prawda tylko na szczyt Kopy ale i tak jest to duże ułatwienie dla pseudo-turystów, którzy często wybierają się w góry nieodpowiednio ubrani: na nogach klapki lub buty na wysokim obcasie, bez nakrycia głowy i kurtek. A niestety pogoda na Śnieżce jest bardzo kapryśna, bo choć góra ta niewielka to klimat na niej jest subalpejski czyli dokładnie taki jaki panuje w wysokich Tatrach. Niewiedza często prowadzi do nieszczęść i wtedy służby GOPR mają dużo pracy. Na pewno sytuacja zmieniłaby się gdyby w Polsce obowiązywały takie same przepisy jak w Czechach, gdzie turyści muszą być ubezpieczeni lub za akcję ratowniczą płacą z własnej kieszeni. W Polsce ratownictwo jest bezpłatne, dlatego po udanej acz bardzo kosztownej akcji ratunkowej goprowcy mogą liczyć od poszkodowanego co najwyżej na podziękowanie - cała działalność GOPR finansowana jest z dotacji przez państwo.

Niektórych może dziwić dlaczego po stronie czeskiej jest taka nowoczesna kolej linowa? A przecież Śnieżka jest nie tylko najwyższym szczytem Karkonoszy i Sudetów oraz Karpacza ale przede wszystkim Republiki Czeskiej. Czesi uwielbiają swoje góry i na wypoczynek najczęściej wybierają Karkonosze i to niekoniecznie po stronie polskiej - większa część Karkonoszy znajduje się po ich stronie. Bardzo popularne sporty zimowe w Czechach to nie tylko narciarstwo zjazdowe ale przed wszystkim narciarstwo biegowe, które jest mniej inwazyjne dla naszych organizmów i oczywiście nie wymaga rozbudowanej i kosztownej infrastruktury.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: -3.3 °C (26.1 °F)
  • prędkość wiatru: 15.82 km/h (9.83 mph)
  • wilgotność powietrza: 97 %
  • kierunek wiatru: 250 °
  • zachmurzenie: 100 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1004 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Kolej linowa na Śnieżkę w miejscowości Karpacz

Kolej linowa na Śnieżkę

Powiązane kategorie z kamerą nr 25:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.