Środa, 24.07.2024 18:42

Zamość - Stara Brama Lwowska

Stara Brama Lwowska - Zamość
Link źródłowy

Zamość kamera na Starą Bramę Lwowską

Obrotowa kamera, z której obraz mamy okazję oglądać, zamontowana została nieopodal Starej Bramy Lwowskiej, wzniesionej w ok. 1600 roku. Tak jak znakomita większość twierdzy, tak i Stara Brama Lwowska zaprojektowana została przez Bernarda Moranda.

Stara Brama Lwowska sklepiona jest piękną, i bardzo masywną kolebką, a otwory w niej wykonane (strzelnicze) służył do obserwacji wroga lub ostrzału z sąsiednich kazamat. Na szczególną uwagę zasługuje kamienne zwieńczenie fasady bramy, które udekorowane zostało płaskorzeźbą przedstawiającą patrona miasta, czyli św. Tomasz Apostoła w scenie z Chrystusem Zmartwychwstałym. Po obu stronach Starej Bramy Lwowskiej usytuowane są kartusze z trzema skrzyżowanymi włóczniami, będącymi herbem Zamoyskich "Jelita".

Niezwykle ciekawe są napisy umieszczone pod płaskorzeźbą. W tłumaczeniu z łacińskiego na polski oznaczają: "Zwycięzco grzechu, piekła i śmierci odeprzyj wściekłe ataki wszystkich nieprzyjaciół", natomiast kolejny, znajdujący się poniżej napis głosi: "Roku Pańskiego 1580 Kanclerz Wielki Królestwa Polskiego Własnym Sumptem począł obwarowywać i zgromadzać osadników oraz nadał imię Nowy Zamość".

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 19.7 °C (67.4 °F)
  • prędkość wiatru: 10.86 km/h (6.75 mph)
  • wilgotność powietrza: 68 %
  • kierunek wiatru: 312 °
  • zachmurzenie: 100 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1011 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Stara Brama Lwowska w miejscowości Zamość

Stara Brama Lwowska

Powiązane kategorie z kamerą nr 976:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.