Niedziela, 26.09.2021 00:01

Zamość - Muzeum Barwy i Oręża "Arsenał"

Muzeum Barwy i Oręża "Arsenał" - Zamość
Link źródłowy

Zamość kamera przy Muzeum Barwy i Oręża

Kamera zamontowana jest kilkaset metrów od budynku siedziby Muzeum Barwy i Oręża w Zamościu, przy ścieżce prowadzącej do muzeum. Oddział zamojskiego muzeum obecnie mieści się w zabytkowym budynku Arsenału Zamoyskich, który w obecnym miejscu stoi od XVII wieku.

Pierwszy, drewniany budynek Arsenału Zamoyskich wzniesiono w latach 1582-1583 według projektu Barnarda Moranda. Był on zlokalizowany w ciągu murów otaczających pałac Zamoyskich, w północnej ich części. Istotną ciekawostką może być fakt, iż Arsenał dla Jana Zamoyskiego był nie tylko składem niezbędnej broni do obrony twierdzy, ale także miejscem jej ekspozycji i kolekcji. Kilkadziesiąt lat później Arsenał został przeniesiony w miejsce, w którym stoi po dziś dzień, czyli w okolicę bastionu III i Bramy Szczebrzeskiej. Nowy, murowany budynek Arsenału wzniesiony został w XVII wieku, według projektu Andrea Dell'Aqua.

Obecny wygląd Arsenału Zamoyskich zawdzięczamy przebudowom z XIX wieku. W I połowie XIX wieku, do gmachu Arsenału dobudowano 3-arkadowy portyk, a kolejna przebudowa, która miała miejsce kilkanaście lat później zmieniła nieco proporcje budynku, lecz nie zmieniła jego przeznaczenia. Tuż po tym, jak twierdza przeszła z rąk prywatnych właścicieli na własność skarbu państwa, Arsenał Zamoyskich stał się obiektem wojskowym, początkowo wojsk polskich, a następnie rosyjskich.

Kamery w pobliżu

Przykładowy obraz z kamery: Muzeum Barwy i Oręża "Arsenał" w miejscowości Zamość

Muzeum Barwy i Oręża "Arsenał"

Powiązane kategorie z kamerą nr 983:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.