Sobota, 22.06.2024 04:05

Zamość - Stara Brama Lubelska

Stara Brama Lubelska - Zamość
Link źródłowy

Zamość kamera - Stara Brama Lubelska

Obrotowa kamera prezentuje widok na okolicę Starej Bramy Lubelskiej, która usytuowana jest w południowo-wschodniej części Parku Miejskiego, tuż przy ulicy Królowej Jadwigi. Stara Brama Lubelska była jedną z trzech bram miejskich. Ciekawa, manierystyczna elewacja bramy zwieńczona jest szczytem z płaskorzeźbą przedstawiającą personifikację Polonii siedzącą na tronie. Po obu stronach płaskorzeźby znajdują się łacińskie inskrypcje zredagowane przez Jana Zamoyskiego.

Inskrypcje, w tłumaczeniu na polski, mówią: "Witaj Życiodajna Matko Polsko! Ty nie tylko murami, lecz także życiem i krwią masz być przez nas broniona. O Gwiazdo Wolności i Szlachetności, Polsko, witaj!". Natomiast napis we fryzie, który przedzielony jest herbowym kartuszem Zamoyskich głosi: "Jan z Zamościa Kanclerz Wielki Królestwa Polskiego i Hetmana, generalny wódz wojska z własnych funduszów wystawił".

Prawdopodobnie przejście w Starej Bramie Lubelskiej już od samego początku było zamurowane, gdyż w ten sposób Jan Zamoyski chciał upamiętnić przejazd przez nią w 1588 roku, pretendującego do tronu polskiego, austriackiego arcyksięcia Maksymiliana II, którego wziął do niewoli w trakcie walki pod Byczyną. Brama ponownie otwarta została dopiero pod koniec XVIII stulecia, w celu usprawnienia komunikacji miejskiej, lecz po wybudowaniu Nowej Bramy Lubelskiej, została ona ponownie zamurowana. Stara Brama Lubelska ponownie została otwarta podczas modernizacji w latach 2007-2009, i obecnie mieści się w niej restauracja i galeria.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 18.1 °C (64.5 °F)
  • prędkość wiatru: 5.42 km/h (3.37 mph)
  • wilgotność powietrza: 75 %
  • kierunek wiatru: 124 °
  • zachmurzenie: 100 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1012 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Stara Brama Lubelska w miejscowości Zamość

Stara Brama Lubelska

Powiązane kategorie z kamerą nr 981:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.