Sobota, 22.06.2024 04:41

Rzeszów - Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Pomnik Czynu Rewolucyjnego  - Rzeszów

Rzeszów kamera na Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Pomnik Czynu Rewolucyjnego bez wątpienia jest jednym z najbardziej znanych monumentów znajdujących się w województwie podkarpackim. Już w trakcie budowy, pomnik wzbudzał kontrowersje i przeróżne, w tym nieprzyzwoite skojarzenia. Do dnia dzisiejszego, monument stylizowany na liście lauru, niektórym kojarzy się z uszami osła lub zakopanego zająca zaś innym, z żeńskimi genitaliami.

Specyficzny pomnik będący zarazem symbolem Rzeszowa usytuowany jest w samym centrum miasta, u zbiegu Alei Łukasza Cieplińskiego i Alei Józefa Piłsudskiego. Pomnik został uroczyście odsłonięty 1 maja 1974 roku, a pomysłodawcą budowy pomnika był Władysław Kruczek, sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR).

Komuniści ubolewali (oczywiście bardzo dyskretnie), że pomnik Czynu Rewolucyjnego, zwany również Walk Rewolucyjnych, jest niższy niż wieża bernardyńskiego kościoła położonego opodal. Uważali to za dyshonor, a zaledwie po 15 latach od wybudowania monumentu, Wolna Polska ubolewała, że pomnik w ogóle powstał. A żeby było jeszcze ciekawiej, w 2006 roku plac z komunistycznym monumentem został przekazany bernardynom za symboliczny 1% wartości terenu. Zakonnicy mieli konkretne plany, co do zagospodarowania placu, lecz z pewnością na planach, nie widnieje Pomnik Czynu Rewolucyjnego. I teraz nasuwa się pytanie: pomnik wyburzyć czy zostawić? A jeśli wyburzyć, to za czyje pieniądze?

Aktualna pogoda

  • temperatura: 20.5 °C (68.9 °F)
  • prędkość wiatru: 5.79 km/h (3.6 mph)
  • wilgotność powietrza: 83 %
  • kierunek wiatru: 100 °
  • zachmurzenie: 0 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 979 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Pomnik Czynu Rewolucyjnego w miejscowości Rzeszów

Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Powiązane kategorie z kamerą nr 617:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.