Wtorek, 26.01.2021 10:00

Rzeszów - Kaplica Matki Bożej Rzeszowskiej

Kaplica Matki Bożej Rzeszowskiej - Rzeszów

Rzeszów kamera w kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej

Najważniejszym zabytkiem rzeszowskiej Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oo.Bernardynów jest figura Madonny z Dzieciątkiem. Jest ona umieszczona w kaplicy usytuowanej po prawej stronie kościoła. Została wykonana z lipowego drewna, prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku, w kręgu krakowskiej szkoły Wita Stwosza.

Wystrój kaplicy prawdopodobnie pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku, a jej fundatorem był Jerzy Ignacy Lubomirski. Figura Madonny z Dzieciątkiem widoczna jest na obrazie z kamery w centralnym punkcie ołtarza, który wykonany jest z drewna pokrytego złocieniami. Po obu stronach rzeźby widoczne są obrazy w kształcie medalionów, na których przedstawione są sceny z życia Matki Bożej. Obrazy przedstawiają między innymi: nawiedzenie św. Elżbiety, narodziny Jezusa Chrystusa i wniebowzięcie Marii Panny. Ołtarz zwieńczony został obrazem przedstawiającym Matkę Bożą Niepokalaną, podtrzymywany jest przez anioły, a nad całością unosi się Duch Święty oraz Bóg Ojciec.

Transmisje on-line z kamery w każdą niedzielę i uroczystości.

• temperatura: -0.6 °C (30.9 °F)

Przykładowy obraz z kamery: Kaplica Matki Bożej Rzeszowskiej w miejscowości Rzeszów

Kaplica Matki Bożej Rzeszowskiej