Piątek, 19.07.2024 11:45

Płock ↓

Płock - Wzgórze Tumskie

Wzgórze Tumskie - Płock
Link źródłowy

Płock kamera na Wzgórze Tumskie

Niekwestionowanym sercem Płocka jest wysoki brzeg Wisły nazywany Wzgórzem Tumskim. Jest to fantastyczne miejsce, z którego roztacza się fenomenalny widok na szeroką dolinę Wisły, lecz sam widok, jest jedynie tłem dla zgromadzonych w tym miejscu licznych zabytków. Na pierwszym planie widoczna jest charakterystyczna bryła nowego amfiteatru, natomiast po lewej stronie widoczny jest jeden z najważniejszych zabytków Płocka - Zamek Książąt Mazowieckich.

Nowy amfiteatru w Płocku jest jednym z największych, a przy tym najnowocześniejszych w Polsce, obiektów tego typu. Amfiteatr administrowany jest przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Jest on usytuowany przy ulicy Rybaki, w niezwykle malowniczym miejscu, bowiem na Wzgórzu Tumskim. Obiekt wkomponowany został w zbocze wiślanej skarpy, która w tym miejscu ma wysokość ponad 50 metrów od lustra wody.

Nad wysoką skarpą Wzgórza Tumskiego górują czerwone wieże Zamku Książąt Mazowieckich. Niższa z wież nazywana jest Szlachecką, natomiast wyższa, która przykryta jest barokowym hełmem, nazywana jest Zegarową. Ta imponująca budowla wzniesiona została w XIV wieku, lecz jej obecny wygląd zawdzięczamy licznym przebudowom. W XVI wieku zamek przejęty został przez benedyktynów, którzy wybudowali tutaj kościół i klasztor. Natomiast tuż po II wojnie światowej w zrekonstruowanym zamku umieszczono zbiory Muzeum Mazowieckiego. Od 2008 roku w zamek jest siedzibą Muzeum Diecezjalnego.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 25 °C (77 °F)
  • prędkość wiatru: 4.15 km/h (2.58 mph)
  • wilgotność powietrza: 45 %
  • kierunek wiatru: 317 °
  • zachmurzenie: 9 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1022 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Wzgórze Tumskie w miejscowości Płock

Wzgórze Tumskie

Powiązane kategorie z kamerą nr 986:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.