Środa, 24.07.2024 16:40

Kamery w Płocku (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Płock - opis

Płock to niesłychanie ciekawe miasto w województwie mazowieckim, położone nad stromym i wysokim brzegiem Wisły, w Kotlinie Płockiej, pomiędzy Warszawą i Włocławkiem. Płock jest jednym z najstarszych miast w Polsce, a doskonałym świadectwem jego tysiącletniej historii są liczne i dość dobrze zachowane zabytki.

Mimo, że Płock w porównaniu do dawnych czasów stracił wiele na znaczeniu i obecnie jest jedynie stolicą powiatu, to jest miastem wartym odwiedzenia. Obecnie Płock znany jest przede wszystkim z największych w kraju zakładów rafineryjnych oraz ze względu na dobrze rozbudowany przemysł stoczniowy specjalizujący się głównie w budowie statków rzecznych. Niemniej jednak w niegdysiejszej stolicy Polski zachowało się wiele godnych polecenia zabytków. Do najważniejszych należą: Zamek Książąt Mazowieckich, fenomenalny Stary Rynek z Ratuszem, Kuria Biskupia, a także budynek Towarzystwa Naukowego. Godnym uwagi jest także hejnał płocki, który odgrywany jest przez trębacza codziennie z wieży ratuszowej na Starym Rynku. 

Nietuzinkową atrakcją Płocka jest, kursująca od piątku do niedzieli oraz w święta, kolejka zwana Ciuchcią Tumską, dzięki której każdy może z okien wagoników zwiedzić miasto. Kolejka swoją trasę rozpoczyna przy ulicy Warszawskiej, i tutaj także ją kończy. Kursuje od godziny 11.30 do 18.30 (co półtorej godziny), a czas całego przyjazdu wynosi około 70 minut.

Płock posiada bardzo dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Oprócz hoteli oferujących wysoki standard usług, turyści mają do wyboru także liczne kwatery prywatne i pokoje gościnne, co w przypadku dużych miast jest rzadkością. Ciekawym rozwiązaniem mogą być także kompleksy agroturystyczne położone w niewielkiej odległości od Płocka, będące doskonałą bazę wypadową do pobliskich parków krajobrazowych m.in.: Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.