Sobota, 13.04.2024 18:56

Gdańsk - Wejście do gniazda

Wejście do gniazda - Gdańsk

Gdańsk kamera na wejście do gniazda

Kamera została zamontowana przy wejściu do gniazda sokoła, które usytuowane jest na najwyższym, sięgającym 150 metrów kominie rafinerii LOTOS. Gniazdem zajmuje się Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Dyrekcja rafinerii na prośbę stowarzyszenia zamontowała gniazdo oraz podjęła się montażu kamer i stale sponsoruje streaming na żywo.

W 60. latach ubiegłego wieku sokół wędrowny niemal całkowicie wyginął w Polsce. Główną tego przyczyną były stosowane przez ludzi środki chemiczne do ochrony roślin, zwłaszcza DDT. Toksyczne substancje zbierały się w organizmie sokoła i powodowały jego bezpłodność. Pierwsze drapieżniki introdukowano dopiero w połowie lat 90. w Warszawie, na budynku, w którym obecnie mieści się Giełda Papierów Wartościowych.

Sokół wędrowny jest doskonałym lotnikiem i myśliwym. Łowi głównie mniejsze ptaki, takie jak gołębie, bardzo często na otwartej przestrzeni. Drapieżnik ten, będący pod ścisłą ochroną, pikując, spada na swoją ofiarę z prędkością ponad 300 kilometrów na godzinę.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 17 °C (62.6 °F)
  • prędkość wiatru: 8.27 km/h (5.14 mph)
  • wilgotność powietrza: 59 %
  • kierunek wiatru: 270 °
  • zachmurzenie: 0 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1018 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Wejście do gniazda w miejscowości Gdańsk

Wejście do gniazda

Powiązane kategorie z kamerą nr 940:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.