Niedziela, 25.02.2024 09:45

Gdańsk - Droga kołowania

Droga kołowania - Gdańsk
Link źródłowy

Gdańsk kamera na drogę kołowania

Droga kołowania to pas wyznaczony w obrębie powierzchni lotniska, po którym poruszają się samoloty w celu przemieszczenia się pomiędzy hangarem, terminalem, drogą startową i/lub innymi instalacjami lotniska. Widoczna na zdjęciach z kamery droga kołowania znajduje się w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

W oddali widoczny jest pas startowy, który wyposażony został w oświetlenie nawigacyjne oraz oprzyrządowanie ILS i 2 NDB. Tak przygotowany pas startowy pozwala na obsłużenie aż 41-44 operacji start-lądowanie na godzinę. Droga ta, połączona jest również z równoległą do niej drogą kołowania oraz siedmioma zjazdami. Pas startowy w gdańskim lotnisku ma 2800 metrów długości i 45 metrów szerokości.

Ciekawostką może być fakt, iż typowe samoloty pasażerskie, przy starcie (w momencie oderwania się od ziemi) osiągają prędkość 140-150 węzłów, czyli ok. 260-280 km/h. W powietrzu, w zależności od typu, samoloty osiągają prędkość średnio 900 km/h, liczone względem ziemi (groundspeed), a nie wiatru.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 5.5 °C (41.9 °F)
  • prędkość wiatru: 5.79 km/h (3.6 mph)
  • wilgotność powietrza: 81 %
  • kierunek wiatru: 160 °
  • zachmurzenie: 0 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1011 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Droga kołowania w miejscowości Gdańsk

Droga kołowania

Powiązane kategorie z kamerą nr 948:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.