Sobota, 18.05.2024 14:38

Kamery w Gdańsku (16)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Gdańsk - opis

Liczący blisko 462 tysiące mieszkańców Gdańsk położony jest nad Zatoką Gdańską, u ujścia rzeki Motławy do Wisły. Jest stolicą województwa pomorskiego, a wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Miasto posiada bogatą historię, jego założenie datuje się na VII wiek, prawa miejskie nadano w 1263 r. Wśród licznych zabytków w Gdańsku podziwiać można budowle gotyckie, renesansowe i barokowe. Mniej typową ciekawostką są budynki w stylu manierystycznym z charakterystycznymi dublowanymi akcentami np. symetryczna Wielka Zbrojownia, której budowa zakończyła się w 1605 r.

Najbardziej charakterystycznym, bardzo popularnym i niesamowicie zatłoczonym punktem Gdańska jest Długi Targ, na którym mieści się Fontanna Neptuna. Tuż obok Westerplatte i ul. Mariackiej jest ona obowiązkowym punktem w harmonogramie zwiedzania miasta.

Po zapoznaniu się z najważniejszymi atrakcjami miasta warto zapuścić się w malownicze uliczki, oddalić od zgiełku głównych atrakcji i odkrywać mniej zatłoczone miejsca. W poszukiwaniu alternatywnych punktów wycieczki pomocny okazać się może Instytut Kultury Miejskiej promujący zwiedzanie miasta z zupełnie innej niż standardowa perspektywy. Szczególnie promowane dzielnice to Zaspa (z galerią murali), Biskupia Górka (pełna kamieniczek i brukowanych ulic) i Dolne Miasto (tu zobaczyć można nowożytne fortyfikacje i Śluzę Kamienną).

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.