Piątek, 19.07.2024 10:51

Szklarska Poręba - Schronisko pod Łabskim Szczytem

Schronisko pod Łabskim Szczytem - Szklarska Poręba

Kamera w Szklarskiej Porębie z widokiem na Schronisko pod Łabskim Szczytem

Łabski Szczyt (1471 m n.p.m) jest szczytem na Głównym Grzbiecie Karkonoszy. Położony na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. Znajduje się w pobliżu granicy polsko-czeskiej. Sam szczyt znajduje się po polskiej stronie.

Na szczyt możemy wyruszyć między innymi ze Szklarskiej Poręby. Historia tego miasta jest mocno związana z rozwojem hutnictwa szkła oraz poszukiwaniami szlachetnych kamieni i kruszców. Pierwsza huta szkła powstała tu w połowie XIVw. Niestety rozwój hutnictwa wiązał się z intensywnym wyrębem lasów. Huty przemieszczały się w głąb gór, ponieważ potrzebowały drewna. Wraz z nimi całe osady drwali i hutników. Na szklarskich porębach powstały osady, dające początek dzisiejszemu miastu, stąd jego nazwa.

Widok z kamery ukazuje jedno ze zboczy Łabskiego Szczytu, znajdującego się w Szklarskiej Porębie. Widać na nim Schroniska Pod Łabskim Szczytem, typowe dla tego rejonu góralskie zabudowania (wysokie, spadziste dachy) oraz wiele drzew na zboczu, które całe szczęście nie stały się ofiarą hut. W oddali znajduje się szlak prowadzący do Śnieżnych Kotłów. Po drugiej stronie góry znajduje się Źródło Łaby, starodawne miejsce kultu po stronie czeskiej.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 19.2 °C (66.6 °F)
  • prędkość wiatru: 0.48 km/h (0.3 mph)
  • wilgotność powietrza: 68 %
  • kierunek wiatru: 33 °
  • zachmurzenie: 14 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1022 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Schronisko pod Łabskim Szczytem w miejscowości Szklarska Poręba

Schronisko pod Łabskim Szczytem

Powiązane kategorie z kamerą nr 19:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.