Poniedziałek, 12.04.2021 20:12

Wrocław - Stary Ratusz

Stary Ratusz - Wrocław

Wrocław kamera na Stary Ratusz

Wrocławski Stary Ratusz jest swoistą wizytówką stolicy Dolnego Śląska. Jest to unikatowy w skali europejskiej zabytek świeckiej architektury. Obiekt składa się z dwóch kondygnacji wybudowanych na planie prostokąta. Prostokątny aneks budynku Rady i Ławy przylega do północnej elewacji wraz z kwadratową wieżą.

Początki wrocławskiego Ratusza sięgają XIII wieku, kiedy to w tym miejscu powstał niewielki, podpiwniczony, parterowy budynek z wieżą dostawioną od strony zachodniej. Na przestrzeni lat ratusz kilkakrotnie był przebudowywany, a jego dzisiejszy kształt zawdzięczamy przebudowie wykonanej w latach 1470-1510. Stary Ratusz swoim wyglądem przypomina zarówno książęcy zamek, jak i kościół. Miało to świadczyć o rozległości ówczesnej władzy. Na szczególną uwagę zasługują również bogate zdobienia zewnętrznej elewacji.

Ratusz jest ogólnodostępny zwiedzającym. Otwarty jest od środy do soboty w godzinach 10-17, i w niedzielę od 10 do 18. W środę wstęp jest bezpłatny, natomiast w pozostałe dni wymagany jest bilet wstępu. Koszt biletu ulgowego to 7 złotych, zaś biletu normalnego 10 złotych.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 2.2 °C (35.9 °F)
  • prędkość wiatru: 9.11 km/h (5.66 mph)
  • wilgotność powietrza: 100 %
  • kierunek wiatru: 320 °
  • zachmurzenie: 75 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1025 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Stary Ratusz w miejscowości Wrocław

Stary Ratusz

Powiązane kategorie z kamerą nr 548:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.