Piątek, 27.01.2023 07:57

Wrocław - Kościoły

Kościoły - Wrocław

Wrocław kamera na kościoły

Powyższy obraz z kamery to nagranie archiwalne ukazujące Wrocław z perspektywy, z której nie każdy ma szansę zobaczyć stolicę Dolnego Śląska. Znaczną część wrocławskich zabytków stanowią kościoły, świątynie wybudowane setki lat temu, które stoją po dziś dzień. Wiele z nich zostało zniszczonych podczas drugiej wojny światowej, na szczęście niektóre udało się odbudować.

Na nagraniu, po prawej stronie obrazu z kamery widoczna jest Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja. Świątynia została wzniesiona z fundacji księcia Henryka IV Probusa, jako podziękowanie za zakończenie bardzo długiego sporu z biskupem wrocławskim Tomaszem II. Kolegiata została wybudowana na przełomie XIII/XIV wieku. Dwukondygnacyjna budowla mieści w sobie dwa kościoły. Dolny św. Bartłomieja i górny św. Krzyża. W każdą niedziele odbywają się tutaj msze święte, a w piątki nabożeństwa. Tylko podczas uczestnictwa w nabożeństwach istnieje możliwość obejrzenia wnętrza obiektu.

Po lewej stronie obrazu widoczny jest kościół św. Wojciecha, błędnie podpisany jako kościół św. Czesława. Świątynia została wzniesiona na początku XII wieku w stylu romańskim, a już w połowie wieku XIII została zniszczona podczas najazdu mongolskiego. Obecna świątynia wzniesiona została na planie krzyża i została wybudowana w stylu gotyckim. Do budynku kościoła przylega barokowa kaplica błogosławionego Czesława z 1718 roku, gdzie znajdują się XV-wieczne freski, a także piękne obrazy olejne.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 0.3 °C (32.5 °F)
  • prędkość wiatru: 4.97 km/h (3.09 mph)
  • wilgotność powietrza: 99 %
  • kierunek wiatru: 360 °
  • zachmurzenie: 100 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1024 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Kościoły w miejscowości Wrocław

Kościoły

Powiązane kategorie z kamerą nr 550:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.