Sobota, 18.05.2024 15:53

Wrocław - Katedra św. Marii Magdaleny

Katedra św. Marii Magdaleny - Wrocław

Wrocław kamera na katedrę św. Marii Magdaleny

Jednym z najważniejszych zabytków Wrocławia bez wątpienia jest katedra św. Marii Magdaleny. Na obrazie z kamery widoczne są dwie XV-wieczne wieże połączone mostkiem Czarownic, zwanym też Pokutnic. W miejscu dzisiejszej katedry już w XI wieku stał kościół, lecz nie przetrwał on licznych pożarów i zniszczeń.

Katedra św. Marii Magdaleny została wybudowana w XIV wieku w stylu późnogotyckim. Do jej budowy użyto elementów starej świątyni. Niesamowicie cennym zabytkiem, na który warto zwrócić szczególną uwagę jest romański portal. Jego powstanie datuje się na lata 1150-1175. Nad portalem znajduje się rzeźba z 1440 roku przedstawiająca patronkę kościoła. Przy katedrze usytuowane są dwie niewielkie kaplice z XV i XVI wieku.

Znaczna część zabytków i miasta Wrocław, w tym katedra św. Marii Magdaleny została zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Kościół przez wiele lat trawiły liczne pożary, a w ostatnich dniach wojny, w trakcie jednego z nich spłonęły hełmy wież i dach nawy, mimo to mury został praktycznie nie naruszone. Niestety, 17 maja 1945 roku wybuch zniszczył część wieży południowej powodując jej zawalenie. Katedra została całkowicie odbudowana dopiero w 1970 roku.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 18.4 °C (65.1 °F)
  • prędkość wiatru: 7.45 km/h (4.63 mph)
  • wilgotność powietrza: 62 %
  • kierunek wiatru: 150 °
  • zachmurzenie: 20 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1016 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Katedra św. Marii Magdaleny w miejscowości Wrocław

Katedra św. Marii Magdaleny

Powiązane kategorie z kamerą nr 551:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.