Poniedziałek, 20.05.2024 11:46

Nowy Staw - Rynek Kościuszki

Rynek Kościuszki - Nowy Staw
Link źródłowy

Nowy Staw kamera online na Rynek Kościuszki

Nowy Staw to niewielkie miasteczko położone we wschodniej części województwa pomorskiego, około 13 kilometrów na północ od Malborka. Powyższe zdjęcia pochodzą z kamery zamontowanej na wieży odremontowanego kościoła poewangelickiego, na popularnym "ołówku", w którym obecnie mieści się Galeria Żuławska. Obiektyw kamery skierowany został na jeden z dwóch, tworzących centrum miasta, rynków - Rynek Kościuszki.

Centrum Nowego Stawu składa się z dwóch połączonych ze sobą Rynków charakteryzujących się frontową zabudową wybudowaną w XIX i na początku XX wieku. Co bardzo ważne, pomimo licznych zachodzących tutaj zmian, dość skromna neoklasycystyczna zabudowa kalenicowa o konstrukcji ryglowej zachowała się po dziś dzień. W 1802 roku w Nowym Stawie miał miejsce ogromny pożar, który znacznie uszkodził kamienice, lecz jeszcze do dnia dzisiejszego w niektórych z nich zachował się układ wnętrz sprzed pożaru.

Po lewej stronie zdjęć z kamery widoczna jest Kolegiata pw. św. Mateusza, wzmiankowana po raz pierwszy w 1400 roku. Świątynia należy do najważniejszych obiektów kultury materialnej Żuław Wiślanych. Od ponad 10 lat w kolegiacie prowadzone są prace restauracyjne, dzięki którym przywrócony zostanie blask zabytkowemu wyposażeniu.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 20.5 °C (68.9 °F)
  • prędkość wiatru: 3.94 km/h (2.45 mph)
  • wilgotność powietrza: 78 %
  • kierunek wiatru: 356 °
  • zachmurzenie: 100 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1014 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Rynek Kościuszki w miejscowości Nowy Staw

Rynek Kościuszki

Powiązane kategorie z kamerą nr 1028:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.