Środa, 12.06.2024 23:36

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie malborskim (8)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat malborski - opis

Powiat malborski położony jest we wschodniej części województwa pomorskiego i jest najmniejszym powiatem w województwie. Zajmuje powierzchnię około 500 kilometrów kwadratowych i zamieszkany jest przez około 62 tysiące osób. Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, powiat malborski oferuje niezwykłe bogactwo historii, które w dużej mierze skupia się w dwóch miastach: Malborku i Nowym Stawie. Powiat malborski od północy graniczy z nowodworskim, od południa ze sztumskim, natomiast od zachodu z tczewskim i gdańskim, a od wschodu z elbląskim.

Teren powiatu malborskiego to niezwykłe miejsce, gdzie odnaleźć możemy ślady osadnictwa z czasów rzymskich. To właśnie tutaj ścierały się interesy słowiańskich Pomorzan i wojowniczych Prusów, a Krzyżacy rządzili aż do 1466 roku. Doskonałym świadectwem bogatej historii powiatu malborskiego są zachowane stanowiska archeologiczne, z których najsłynniejszym jest gockie cmentarzysko położone we wsi Wielbark. 

 Czyste powietrze, piękne krajobrazy, fenomenalne zabytki, a także unikalne walory przyrodnicze świadczą o atrakcyjności tego regionu. Malowniczy krajobraz Żuław Wiślanych i Pojezierza Iławskiego oraz rzeka Nogat z systemem śluz zapewniająca swobodną żeglugę pomiędzy Wisłą, a Kanałem Jagiellońskim i Zalewem Wiślanym, przyciągają do powiatu malborskiego licznych turystów. Bez wątpienia, jedną z największych atrakcji turystycznych regionu są ogólnodostępne rezerwaty przyrody: rezerwat stepowy - Biała Góra oraz starodrzewia - Węgry, lasy łęgowe. Natomiast miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością będą zadowoleni z szeregu możliwości spędzania wolnego czasu, bowiem panują tutaj doskonałe warunki do żeglarstwa, wędkarstwa, jazdy konnej, kuligów i wycieczek rowerowych.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.