Sobota, 15.06.2024 22:54

Niedzica - Korona zapory

Korona zapory - Niedzica

Niedzica widok z kamery na zaporę

Jedną z największych atrakcji Niedzicy, obok Zamku Dunajec z XIV wieku, jest ziemno-betonowa zapora imienia Gabriela Narutowicza, której budowa zakończyła się w 1997 roku. Plany spiętrzenia wód Dunajca w rejonie Podhala powstały już w 1905 roku, i praktycznie przez całe stulecie prowadzone były prace badawcze, których zwieńczeniem jest zapora.

Zapora ma około 400 metrów długości i 50 metrów wysokości. Doprowadziła do spiętrzenia wód Dunajca, w efekcie czego powstał piękny Zalew Czorsztyński, będący sztucznym zbiornikiem wodnym o powierzchni ponad 1000 ha. Ponadto przy zaporze zbudowana została także elektrownia wodna o mocy około 90 MW. Zapora nie tylko pomaga chronić region przed skutkami powodzi, tak jak to było np. w 1997 roku, ale także przyczyniła się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu.

Obecnie na jeziorze organizowane są rejsy wycieczkowe statkami, które pływają pomiędzy zamkiem w Niedzicy i zamkiem w Czorsztynie. Niemałą atrakcją jest także unikatowy obraz 3D, wykonany na zaporze, przedstawiający tutejsze jezioro. Jest na tyle dobrze wykonany, że patrząc na niego, można mieć odczucie, jakbyśmy mogli do niego "wpaść".

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 12.4 °C (54.3 °F)
  • prędkość wiatru: 2.66 km/h (1.65 mph)
  • wilgotność powietrza: 92 %
  • kierunek wiatru: 221 °
  • zachmurzenie: 27 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1012 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Korona zapory w miejscowości Niedzica

Korona zapory

Powiązane kategorie z kamerą nr 1120:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.