Czwartek, 13.06.2024 00:49

Kraków - Opactwo Benedyktynów - Tyniec

Opactwo Benedyktynów - Tyniec - Kraków

Kraków kamera z panoramą z Opactwa Benedyktynów

Zdecydowanie jest to jedna z ciekawszych kamer, jaką mieliśmy możliwość udostępnić w naszym serwisie. Powyższe zdjęcia wysyłane są przez kamerę zamontowaną na dachu "Domu Gości" w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, niegdysiejszej krakowskiej wsi, która obecnie jest częścią stolicy Małopolski.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu założone zostało prawdopodobnie w roku 1044 (zapis w kronikach Jana Długosza) z fundacji księcia Kazimierza Odnowiciela. Warowny klasztor wybudowany został w miejscu starszego grodu, który wg. części historyków należał do rodu Starżów-Toporów, a następnie skonfiskowany został przez Kazimierza Odnowiciela. W II połowie XI wieku drewniane budowle zastąpione zostały kamiennymi. Wówczas wzniesiona została także trójnawowa bazylika romańska. Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko jej niewielkie fragmenty.

Oczywiście w ciągu setek lat Opactwo Benedyktynów w Tyńcu przeżywało wzloty i upadki, lecz obecnie ten pięknie położony klasztor benedyktyński nad wapiennym urwiskiem, po rekonstrukcji, prezentuje się kapitalnie. Doskonale widoczne są cechy gotyckie i barokowe. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to obowiązkowy punkt zwiedzania Krakowa i okolic.

Kamera obrotowa ma zaplanowaną bardzo długą "trasę". Doskonale widoczne są dwie wieże kościoła św. Piotra i Pawła oraz wejście, a także brama główna prowadząca na dziedziniec oraz oczywiście sam dziedziniec. Ponadto szklanym okiem kamery mamy szansę zobaczyć również fantastyczną, zieloną okolicę Opactwa Benedyktynów. Na zdjęciach z kamery pojawiają się podpisy poszczególnych scenerii mówiące o tym, co aktualnie widzimy na zdjęciach.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 10.5 °C (50.8 °F)
  • prędkość wiatru: 1.66 km/h (1.03 mph)
  • wilgotność powietrza: 83 %
  • kierunek wiatru: 350 °
  • zachmurzenie: 0 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1018 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Opactwo Benedyktynów - Tyniec w miejscowości Kraków

Opactwo Benedyktynów - Tyniec

Powiązane kategorie z kamerą nr 1188:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.