Sobota, 15.06.2024 23:14

Kamery w Jurgowie (3)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Jurgów - opis

Jurgów to urocza wieś podhalańska położona w dolinie Białki, otoczona tatrzańskimi krajobrazami. Miejscowość znana z rękodzieł i sztuki ludowej - liczy niewiele ponad 900 mieszkańców. Ze względu na położenie wsi a także surowy klimat uniemożliwiający uprawę roślin, rolnictwo nie mogło się dostatecznie rozwinąć.

Zapierające dech w piersiach widoki, bliskość natury, z dala od miejskiego zgiełku, to wszystko sprawia że Jurgów jest miejscem doskonałym dla turystów szukających ciszy i spokoju. Co roku, późną wiosną, zjeżdżają się tu sportowcy z całego kraju na spływy kajakowe Białką. Trasy rowerowe, piesze szlaki, jazda na rolkach czy też przygotowane boisko do siatkówki i piłki nożnej stwarzają szereg możliwości spędzenia wolnego czasu. Miejscowość położona jest na pogórzu Spiskim (część Pogórza Spisko-Gubałowskiego), ukształtowanie terenu przyciąga w dużej mierze początkujących narciarzy, a w okresie letnim paralotniarzy.

Nie tylko przepiękne panoramy ale również stare zabytki przyciągają turystów. Znajdują się tu aż trzy obiekty należące do Szlaku Architektury Drewnianej: Kościół pw. św. Sebastiana Męczennika i Matki Boskiej Różańcowej z XVII wieku, Zagroda Sołtysów z XIX wieku (przykład obecnie niespotykanej ubogiej, chłopskiej chałupy spiskiej) a także Polanie Podokólne (zespól drewnianych szałasów pasterskich).

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.