Piątek, 19.07.2024 11:14

Gąbin ↓

Gąbin - Starówka

Gąbin kamera online na Starówkę

Gąbin to niewielkie miasteczko położone w południowej części powiatu płockiego, nad rzeką Nidą, tuż opodal rzeki Wisły. Aktualnie miasto zamieszkiwane jest przez około 4000 osób. Sercem Gąbina jest widoczny na obrazie z kamery Park Miejski położony w centralnym punkcie miasta, tuż opodal zabytkowego Ratusza.

Pierwsze wzmianki na temat Gąbina pochodzą już z 1215 roku, natomiast pierwszy raz miejscowość wzmiankowana była jako miasto już w 1322 roku. Mimo długiej historii, w miasteczku niestety nie zachowało się zbyt wiele zabytków, bowiem zabudowa Gąbina wielokrotnie ulegała zniszczeniu, ostatni raz w 1939 roku podczas bombardowania niemieckiego. Na zdjęciach z kamery, przez chwilę, widoczny jest klasycystyczny Ratusz wzniesiony w 1824 roku. Został on wybudowany w miejscu poprzedniego, XVIII-wiecznego Ratusza, który spłonął w 1808 roku. Sylwetka budowli zaskakuje dwiema niesymetrycznym fasadami. Aktualnie w budynku mieści się siedziba Urzędu Miasta i Gminy Gąbin.

Miłośnicy zabytkowych budowli z pewnością zwrócą szczególną uwagę na zabytkowy układ urbanistyczny miasta oraz ciekawą drewnianą zabudowę. Najstarsza gąbińska kamienica pochodzi z 1809 roku. Urodził się w niej Felicjan Sławoj Składkowski. Obecnie w budynku mieści się siedziba Muzeum Ziemi Gąbińskiej.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 23.6 °C (74.4 °F)
  • prędkość wiatru: 3.06 km/h (1.9 mph)
  • wilgotność powietrza: 50 %
  • kierunek wiatru: 338 °
  • zachmurzenie: 38 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1022 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Starówka w miejscowości Gąbin

Starówka

Powiązane kategorie z kamerą nr 933:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.