Środa, 24.07.2024 18:26

Kamery w Starachowicach (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

  • Park
    Park 9731 Wyświetleń
  • Rynek
    Rynek 6896 Wyświetleń

Starachowice - opis

Starachowice to miasto położone w województwie świętokrzyskim, leżące na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego, na trasie nr 42 pomiędzy Skarżysko-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim. Miasteczko usytuowane jest w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej, i otoczone jest rozległymi lasami, które są pozostałością Puszczy Świętokrzyskiej.

Najważniejszym, a zarazem najpopularniejszym zabytkiem Starachowic, jest Zakład Wielkopiecowy mieszczący się przy ulicy Wielkopiecowa 1. Jest to bardzo ciekawy i cenny kompleks z XIX wieku. Najstarsze budynki pochodzą z roku ok. 1840, niektóre z nich do dnia dzisiejszego zachowały się w dość dobrym stanie, zaś inne popadły w ruinę. Starachowicki zakład wielkopiecowy to cenny zabytek industrialny, bowiem jest on jedynym zachowanym w Europie kompletnym hutniczym ciągiem technologicznym. W obrębie zakładu powstało ciekawe Ekomuzeum. Godnym polecenia zabytkiem jest także kościół św. Trójcy usytuowany przy ulicy Kościelnej 12. Został wzniesiony w 1681 roku, a przebudowany pod koniec XIX wieku.

Starachowice, pomimo swojej historii związanej ściśle z przemysłem, to bardzo malownicze miasto. Liczne skwery, parki miejskie oraz zalewy stanowią zielone enklawy miasta. Amatorzy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji aż trzy kąpieliska wyznaczone na jego terenie. Najbardziej atrakcyjnym kąpieliskiem jest Lubianka. Atrakcyjny zalew z plażą i molo usytuowany jest w południowej części miasta, przy ulicy Południowej. Tuż opodal, bo przy ulicy Składowej usytuowane jest kąpielisko Piachy, natomiast w zachodniej części miasta usytuowany jest zbiornik wodny Pasternik, który podzielony został na dwie części - rekreacyjną i ujęcie wody pitnej.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.