Sobota, 13.04.2024 18:16

Trzcinica - Muzeum Karpacka Troja

Muzeum Karpacka Troja - Trzcinica

Trzcinica kamera na Muzeum Karpacka Troja

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja mieści się w Trzcinicy, we wsi położonej około 5 kilometrów od Jasła. Muzeum powstało w miejscu jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. W miejscu, które umożliwiło poznanie pradziejów Europy Środkowo-Wschodniej. Do dnia dzisiejszego odkryto tutaj ponad 160 tysięcy zabytków. Należą do nich: naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia, kamienia, rogu oraz brązu i żelaza.

To właśnie w Trzcinicy została odkryta jedna z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad, która miała swoje początki jeszcze w epoce brązu, czyli około 2000 lat przed naszą erą. Tutaj także znaleziono, pierwszą w Polsce, osadę zakarpackiej kultury - Otomanów-Füzesabonów, która wyróżniała się wpływami śródziemnomorskimi, datowa jest na okres 1650-1350 p.n.e. Natomiast w latach 770-1030 n.e., czyli po ponad 3000 latach tereny te zasiedlili Słowianie, którzy pozostawili po sobie liczne zabytki.

Pomysłodawcą utworzenia w tym miejscu skansenu jest Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja łączy w sobie tradycyjną formę skansenu i nowoczesnego muzeum. Kompleks składa się z grodziska oraz parku archeologicznego usytuowanego u jego podnóża.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 15.3 °C (59.5 °F)
  • prędkość wiatru: 6.04 km/h (3.75 mph)
  • wilgotność powietrza: 63 %
  • kierunek wiatru: 280 °
  • zachmurzenie: 83 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1023 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Muzeum Karpacka Troja w miejscowości Trzcinica

Muzeum Karpacka Troja

Powiązane kategorie z kamerą nr 1041:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.