Sobota, 15.06.2024 22:34

Kamery w Krościenku (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Krościenko - opis

Krościenko to niewielka wieś w województwie podkarpackim położona nad rzeką Strwiąż, leżąca przy drodze krajowej nr 84, łączącej Sanok z granicą z Ukrainą. Pierwsza osada w miejscu dzisiejszej wsi, prawdopodobnie powstała w XIV wieku i została założona przez Hriczka Rozputowskiego na surowym korzeniu i prawie wołoskim. 

Krościenko to wieś, która raczej nie przyciąga zbyt wielu turystów, niemniej jednak każdego dnia przez miejscowość przejeżdżają setki samochodów, które zmierzają w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą. Choć Krościenko nie jest i raczej nigdy nie będzie docelowym punktem podróży turystów, to dysponując wolnym czasem, warto się tutaj zatrzymać na krótkie zwiedzanie, bowiem we wsi znajduje się kilka zabytków, które są świadectwem długiej historii Krościenka.

Wieś pochwalić się może ciekawym, drewnianym kościółkiem z dzwonnicą, niegdyś będącym greckokatolicką cerkwią Narodzenia Matki Bożej, wzniesionym w XIX wieku oraz drewnianą cerkwią wybudowaną w XVIII wieku. Ponadto w obrębie Krościenka znajduje się także kilkanaście ciekawych chałup, o konstrukcji zrębowej, z XIX wieku.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.