Sobota, 18.05.2024 16:21

Kamery w Koninie (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Konin - opis

Konin to ciekawe, zabytkowe miasto, o długiej historii, położone w województwie wielkopolskim, w środkowej Polsce, usytuowane nad rzeką Wartą. Konin to bardzo ważny węzeł komunikacyjny Polski i Europy, bowiem już kiedyś przebiegał tędy słynny Szlak Bursztynowy. Obecnie również jest największym ośrodkiem przemysłowym Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego, a istniejące tutaj elektrownie zasilają w prąd sporą część naszego kraju.

Konin poszczycić się może bardzo długą historią. Pierwsza wzmianka na temat osady istniejącej w miejscu dzisiejszego miasta pochodzi z 1293 roku. Ówcześnie Konin był osadą usytuowaną na wyspie pośród rozlewisk Warty. W pierwszej połowie XIV wieku (1331 roku) Konin został zniszczony przez Krzyżaków, po czym miasto odbudowane zostało na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego.

Bez wątpienia najstarszym zabytkiem Konina jest słynny Słup Koniński, usytuowany na Rynku, będący prawdopodobnie najstarszym znakiem drogowym Europy środkowowschodniej. Słup pochodzi prawdopodobnie z 1150 roku. Jest on usytuowany tuż obok kościoła św. Bartłomieja, na który warto także zwrócić szczególną uwagę. Świątynia wzniesiona została w stylu gotyckim w XIV wieku. Przechadzając się po Starówce warto zatrzymać się także przy klasycystycznym Ratuszu wzniesionym na przełomie XVIII i XIX wieku. Niemniej interesujące są także staromiejskie kamieniczki otaczające koniński Rynek.

Ciekawa historia tego miasta, która skrywana jest w murach cennych zabytków, a także szereg możliwości spędzania wolnego czasu aktywnie sprawia, że Konin postrzegany jest już nie tylko jako przystanek w drodze, ale także jako cel podróży wielu turystów.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.