Poniedziałek, 20.05.2024 10:52

Kamery w Ełku (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Ełk - opis

Ełk to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, będące największą aglomeracją miejską na Mazurach, leżące na skrzyżowaniu tras nr 65 i 16, pomiędzy Mikołajkami a Augustowem. Przez wieki Ełk należał do Prus Książęcych i dopiero w 1945 roku znalazł się w granicach Polski. Początki miasta sięgają XIV wieku i są ściśle związane z zamkiem krzyżackim.

Mazury od zawsze stanowiły popularne miejsce wypoczynku turystów z najróżniejszych zakątków kraju. Jest to doskonałe miejsce wypoczynku o każdej porze roku, a w szczególności latem, w okresie wakacyjnym. Ełk to niekwestionowana stolica kulturalna Mazur i ma niesłychanie wiele do zaoferowania turystom. Miasteczko szczyci się ciekawą historią, której początki sięgają XIV wieku, kiedy to miasto powstało jako podgrodzie zamku krzyżackiego. Istotnym walorem turystycznym Ełku, jest jego położenie na Pojezierzu Ełckim. W promieniu 20 kilometrów od miasta, znajduje się około 100 jezior, które stanowią niemałą atrakcję turystyczną. Niemniej jednak, jeziora i liczne rzeki, to nie jedyne atrakcje czekające na turystów.

Spacerując po Ełku warto zwrócić szczególną uwagę na zabytkowe budynki Szkoły Artystycznej, Starej Szkoły Muzycznej, Sądu Rejonowego, czy też Seminarium Duchowego. Godnymi polecenia zabytkami są także obiekty sakralne. Warto zobaczyć katedrę pw. św. Wojciecha, kościół Chrześcijan Baptystów wybudowany na początku ubiegłego wieku oraz kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa wzniesiony w XIX stuleciu jako ewangelicki. Tuż po II Wojnie Światowej świątynia stała się kościołem katolickim. Ogromną atrakcją, cieszącą się wśród turystów dużą popularnością jest kolejka wąskotorowa. Opodal głównej stacji kolejowej usytuowanej przy ulicy Wąski Tor 1 znajduje się także stacja kolejki wąskotorowej oraz muzeum kolejowe.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.