Środa, 24.07.2024 17:31

Wejherowo - Plac Jakuba Wejhera

Link źródłowy

Wejherowo kamera na Plac Jakuba Wejhera

Zdjęcia z kamery ukazują fantastyczny wejherowski Rynek, zwany Placem Jakuba Wejhera. Jest to bez wątpienia najważniejsze miejsce w mieście. Na Rynku starego miasta w Wejherowie stoi sporej wielkości pomnik Jakuba Wejhera - założyciela miasta.

Legenda o założeniu Wejherowa mówi o tym, że dokładnie w tym miejscu odbyło się spotkanie Jakuba Wejhera z królem Władysławem IV. Król ugoszczony przez Jakuba obiecał, że na tej ziemi wybuduje kościół i klasztor. Swojego słowa dotrzymał i w 1643 roku podpisał dokument o powołaniu osady o nazwie Wejherowska Wola. Pierwszym budynkiem była kolegiata Świętej Trójcy, którą możemy oglądać do dnia dzisiejszego. Prawa miejskie Wejherowo otrzymało 7 lat później.

Oprócz pomnika założyciela, na Rynku stoi także piękny, neobarokowy Ratusz. Zbudowany został w 1650 roku, gdy Wejherowo otrzymało prawa miejskie. Jest on usytuowany w południowej części rynku. W XVIII i XX wieku do głównego budynku Ratusza dobudowano dwa kolejne, które dziś możemy oglądać. Obecnie w Ratuszu mieści się niewielkie muzeum - Sala Tradycji i Historii Wejherowa. Wstęp do muzeum jest darmowy.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 18.9 °C (66 °F)
  • prędkość wiatru: 1.43 km/h (0.89 mph)
  • wilgotność powietrza: 89 %
  • kierunek wiatru: 235 °
  • zachmurzenie: 75 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1012 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Plac Jakuba Wejhera w miejscowości Wejherowo

Plac Jakuba Wejhera

Powiązane kategorie z kamerą nr 903:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.