Sobota, 18.05.2024 15:42

Kamery w Starym Sączu (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Stary Sącz - opis

Stary Sącz to niewielkie, lecz niezwykle ciekawe i przy tym historyczne miasteczko położone w województwie małopolskim, leżące nieopodal Nowego Sącza, u stóp malowniczego Beskidu Sądeckiego, w widełkach rzek Popradu i Dunajca. Historia Starego Sącza sięga XIII wieku. Pierwsze wzmianki o miasteczku pochodzą z 1257 roku i już wówczas miejscowość poszczycić się mogła statusem miasta, co czyni Stary Sącz jednym z najstarszych miast w Polsce. 

Ze względu na przepiękną zabudowę wzniesioną jeszcze w czasach średniowiecza Stary Sącz uznany został za rezerwat urbanistyczny. Turyści odwiedzający to urokliwe miasteczko swoje pierwsze kroki powinni skierować w stronę Rynku, którego zabudowa nawiązuje do średniowiecza. Do XVIII wieku na tutejszym Rynku stał Ratusz, który niestety spłonął i nie został odbudowany. Rekonstrukcję budynku możemy zobaczyć w Miasteczku Galicyjskim. Niezwykle ciekawym obiektem znajdującym się na Rynku jest "Dom na Dołkach", wzniesiony w XVII wieku, w którym obecnie mieści się muzeum regionalne. Amatorzy zabytkowej architektury powinni zwiedzić także Klasztor Klarysek znajdujący się na placu Świętej Kingi, kanonizowanej przez Papieża Jana Pawła II, a także Bramę Szeklerską usytuowaną tuż nieopodal klasztoru. Przy klasztorze mieści się także źródełko św. Kingi oraz kaplica św. Kingi, wzniesiona w 1779 roku w miejscu starszej kapliczki.

Turyści chcący poznać bliżej historię Starego Sącza powinni wybrać się do Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli, które znajduje się na Rynku. Ekspozycja w muzeum opowiada o historii i kulturze Starego Sącza oraz o ważnych osobistościach związanych z miastem. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.