Środa, 24.07.2024 16:36

Kamery w Lesku (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Lesko - opis

Lesko to miasto położone w województwie podkarpackim, malowniczo rozciągające się na prawym brzegu Sanu, na obszarze Gór Sanocko-Turczańskich, między Soliną a Sanokiem i bardzo często nazywane jest "Bramą Bieszczad". Pierwsze wzmianki na temat osady w miejscu dzisiejszego miasta pojawiają się w XV wieku w księgach historycznych, lecz pierwsza osada prawdopodobnie powstała na tych terenach już w XIV wieku.

Lesko mimo, że jest stosunkowo niewielkim miasteczkiem, pochwalić się może kapitalnymi zabytkami. Najcenniejsze z nich są głównie pochodzenia żydowskiego. Podczas II wojny światowej Żydzi spośród społeczności Leska zostali najliczniej wymordowani. W miasteczku ostał się późnorenesansowy budynek synagogi, w którym obecnie mieszczą się sale wystawowe. Ponadto tuż za synagogą znajduje się jeden z najcenniejszych cmentarzy żydowskich w Polsce.

Pasjonatom historii możemy polecić zwiedzanie Zamku Kmitów, który wzniesiony został na początku XVI wieku oraz XIX-wieczny Ratusz. Warto także chociaż na chwilę zatrzymać się przy zabytkowych, przydrożnych kapliczkach oraz zabytkowych kamienicach z XVII-XX wieku, które usytuowane są głównie na Placu Konstytucji 3 Maja, czyli Starym Rynku. Amatorzy architektury sakralnej z pewnością zachwycą się świątynią pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, która została wzniesiona w XVI wieku.

Turyści preferujący aktywny wypoczynek z pewnością nie będą zawiedzeni wizytą w Lesku. W granicach miasta oraz jego najbliższych okolicach przebiega kilka szlaków pieszych i rowerowych, a także konnych. Prowadzą one przez najciekawsze i najpiękniejsze miejsca tego regionu i stanowią doskonały pomysł na aktywny wypoczynek wiosną i latem. Zimą zaś amatorzy aktywnego wypoczynku mogą oddać się białemu szaleństwu na pobliskich stokach narciarskich. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.