Piątek, 01.12.2023 02:02

Jelenia Góra - Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Jelenia Góra

Jelenia Góra kamera w kościele św. Krzyża

Kamera została zamontowana w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Kościół Garnizonowy) w Jeleniej Górze, a obiektyw kamery skierowany został na przepiękny, zabytkowy ołtarz. Pierwotnie świątynia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego była jednym z sześciu luterańskich Kościołów Łaski. Jego budowa rozpoczęła się w 1709 roku, a architektem świątyni był mistrz w swoim fachu Martin Frantz. Budowla wzniesiona została w stylu barokowym na planie równoramiennego krzyża greckiego.

Na szczególną uwagę turystów przybywających do Kościoła Garnizonowego zasługuje ołtarz oraz organy wykonane w 1727 roku, będące jednymi z nielicznych dużych organów w Polsce, które do dnia dzisiejszego zachowały się w pierwotnej formie. Organy składają się z 4571 piszczałek, z czego zaledwie trzysta jest nowych. Na zewnątrz świątynia otoczona jest cmentarzem, na którym znajduje się 19 kaplic grobowych zamożnych rodzin jeleniogórskich. Niestety większość z nich zostało zniszczonych po 1945 roku.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest największą świątynia w Jeleniej Górze. Dysponuje 4000-cami miejsc siedzących oraz taką samą ilością miejsc stojących. Dopiero w 1957 roku świątynia stała się kościołem rzymskokatolickim.

Aktualna pogoda

  • temperatura: -4.1 °C (24.6 °F)
  • prędkość wiatru: 1.95 km/h (1.21 mph)
  • wilgotność powietrza: 94 %
  • kierunek wiatru: 214 °
  • zachmurzenie: 100 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1005 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w miejscowości Jelenia Góra

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Powiązane kategorie z kamerą nr 1195:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.