Piątek, 19.07.2024 10:41

Kamery w Jaworznie (4)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Jaworzno - opis

Jaworzno to dość duże miasto położone w województwie śląskim, na wschód od Mysłowic, przy trasie nr 79. Historia miasta sięga czasów wczesnego średniowiecza, bowiem już wówczas istniało tutaj grodzisko. Pierwsze wzmianki na temat Jaworzna pochodzą z XIII wieku. Miasto od samego początku ściśle związane było z górnictwem. Początkowo wydobywano tutaj srebro i ołów, a później również węgiel kamienny. To właśnie tutaj powstała pierwsza w naszym kraju kopalnia węgla kamiennego. Jest on tutaj wydobywany aż po dziś dzień.

Nie ulega wątpliwości, że Jaworzno nie należy do najpopularniejszych miejsc pod względem turystycznym w Polsce, lecz poszczycić się może kilkoma ciekawymi zabytkami oraz przyjemnymi miejscami nastawionymi na rekreację. Do najważniejszych zabytków Jaworzna należy zaliczyć Kolegiatę św. Wojciecha i św. Katarzyny oraz Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Kolegiata wzniesiona została w XVI wieku i słynie przede wszystkim z jednego z największych witraży w Europie oraz cudownego obrazu Matki Bożej Jaworznickiej. 

Do atrakcji Jaworzna należy zaliczyć także Zalew Sosina położony przy ulicy Bukowskiej. Ten sztuczny zbiornik usytuowany jest w dawnym wyrobisku piasku i latem stanowi doskonałe miejsce wypoczynku. W jego obrębie wyznaczona została plaża wraz ze strzeżonym kąpieliskiem. Amatorzy sportów wodnych mogą skorzystać z tutejszej wypożyczalni sprzętu pływającego. Niemniej atrakcyjna jest również Dolina Żabnika. Malowniczy rezerwat rozciąga się wzdłuż potoku Żabnika, i przyciąga licznych mieszkańców i turystów wielbiących kontakt z przyrodą. Amatorzy nurkowania z pewnością będą zadowoleni z wizyty w zalanym Kamieniołomie Koparki, gdzie powstała baza nurkowa "Koparki". Bez wątpienia jest to jedno z najciekawszych miejsc nurkowych w Polsce, bowiem w nieczynnym kamieniołomie zatopione zostały liczne koparki i samochody. Pod wodą znajduje się także wrak samolotu Antonow An-2. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.