Piątek, 21.01.2022 03:02

Gorzów Wielkopolski - Fontanna Pauckscha

Fontanna Pauckscha - Gorzów Wielkopolski
Link źródłowy

Gorzów Wielkopolski kamera na Fontannę Pauckscha

Fontanna Pauckscha została ufundowana w 1896 roku przez Hermann Pauckscha, gorzowskiego fabrykanta. Obecna rzeźba jest wierną repliką oryginału, który został stworzony przez rzeźbiarza Cuno von Uechtritz-Steinkirch, a pod koniec wojny przetopiony do celów zbrojeniowych.

Wierną replikę rzeźby gorzowianie zawdzięczają Zofii Bilińskiej, lokalnej artystce. Monumentalny pomnik-fontanna przedstawia kobietę oraz trójkę jej dzieci. Kobieta na ramionach trzyma koromysło, a na łańcuchach zawieszone są wiadra. Jest to symbol pracowitości gorzowian i życiodajności rzeki Warty. U stóp kobiety znajdują się trzy figury dzieci, które symbolizują ówczesne podstawy gospodarki Gorzowa Wielkopolskiego. Dziewczynka z wędką symbolizuje rybołówstwo, natomiast dziewczynka z siecią żeglugę. Chłopiec trzymający młot i zębatkę symbolizuje przemysł.

W 2007 roku Gorzów Wielkopolski obchodził 750-lecie istnienia miasta. Z tej okazji zostały wydrukowane okolicznościowe znaczki pocztowe, na których widoczna była Fontanna Pauckscha. Monumentalny pomnik usytuowany jest opodal Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Starym Rynku.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: -2.9 °C (26.7 °F)
  • prędkość wiatru: 2.88 km/h (1.79 mph)
  • wilgotność powietrza: 76 %
  • kierunek wiatru: 248 °
  • zachmurzenie: 97 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1017 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Fontanna Pauckscha w miejscowości Gorzów Wielkopolski

Fontanna Pauckscha

Powiązane kategorie z kamerą nr 664:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.