Piątek, 19.07.2024 12:05

Kamery w Bieruniu (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

  • Rynek
    Rynek 8301 Wyświetleń

Bieruń - opis

Bieruń jest miastem leżącym w województwie śląskim w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Miasto rozciąga się na południowy wchód od Tychów, sięgając okolic Oświęcimia. Zamieszkane jest przez około 20 tysięcy mieszkańców.

Na terenie miasta znajduje się prężnie działająca kopalnia węgla kamiennego „Piast”, której obszar górniczy wynosi 78 km2. Kopalnia działa od roku 1975, zatrudniając wielu okolicznych mieszkańców (obecnie około 7000 osób). Drugim dużym zakładem leżącym w granicach miasta jest fabryka materiałów wybuchowych „Nitroerg”. Trzecim zakłady mleczarskie „Danone”.

Warto również wspomnieć o walorach turystycznych miasta. Zabytkowe i drewniane sanktuarium św. Walentego, którego powstanie datowane jest na lata 1598-1628, jest jednym z najważniejszych zabytków Bierunia. Kolejną budowlą sakralną, wpisaną do rejestru zabytków jest kościół św. Bartłomieja Apostoła z XVIII wieku. W Bieruniu obejrzeć można także pomnik poświęcony Powstańcom Śląskim oraz stary cmentarz żydowski, lecz niekwestionowaną wizytówką miasta jest odrestaurowany Rynek położony w jego centrum.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.