Sobota, 18.05.2024 16:36

Kamery w Pasłęku

Brak kamer.

Pasłęk - opis

Pasłęk to niewielkie miasteczko położone w powiecie elbląskim, w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Iławskim. Miasto leży nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych co sprawia, że odkryte zostało przez stosunkowo niewielkie rzesze turystów.

Pasłęk otrzymał prawa miejskiej już pod koniec XIII wieku, dokładnie w 1297 roku i należy do najstarszych miast w regionie. Dawna nazwa miasta to Holland, podczas II Wojny Światowej miasto zostało mocno zniszczone. Mimo to obecnie Pasłęk jest prawdziwą perełką pełną cennych zabytków. Najważniejszymi zabytkami, tego niewielkiego miasteczka, są: okazały gotycki kościół wzniesiony w XIV wieku, piękny gotycki ratusz wzniesiony pod koniec XIV wieku oraz dość duże fragmenty murów obronnych i dwie bramy z XIV wieku. Wszystkie wymienione wyżej zabytki usytuowane są na terenie Starego Miasta, co znacznie przyśpieszy i ułatwi zwiedzanie. Stare Miasto położone jest na wzgórzu i otoczone jest murami obronnymi o długości przekraczającej nieco ponad jeden kilometr. Pasłęcki rynek charakteryzuje styl holenderski, a jego najokazalszą i reprezentacyjną ulicą jest ulica Bolesława Chrobrego.

Obecnie Pasłęk to przede wszystkim malowniczo położony Park Ekologiczny tworzony przez meandrującą przez miasto rzekę Wąską, tłumnie odwiedzane przez mieszkańców i nielicznych turystów jeziorko miejskie, liczne wąwozy i kanały, a także wspaniałe lasy kryjące rzadkie gatunki roślin i krzewów. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.