Wtorek, 19.03.2024 11:05

Kamery w Grodzisku Mazowieckim

Brak kamer.

Grodzisk Mazowiecki - opis

Grodzisk Mazowiecki jest miastem leżącym w powiecie grodziskim, w województwie mazowieckim, w centralnej Polsce, w odległości około 30 kilometrów od Warszawy, tuż opodal skrzyżowania ważnych szlaków komunikacyjnych. Pierwsze wzmianki na temat osady, w miejscu dzisiejszego miasta pochodzą z około XII wieku. Wówczas w rejonie dzisiejszego Grodziska Mazowieckiego istniało słowiańskie grodzisko, od którego prawdopodobnie wywodzi się nazwa miasta. Grodzisk położony jest w miejscu, w którym w XI-XII wieku istniała najprawdopodobniej siedziba rycerska. Niegdyś grodzisko rycerskie otoczone było osadami podgrodowym, z których w kolejnych latach rozwinęła się wieś, a następnie miasto Grodzisk. Prawa miejskie Grodzisk Mazowiecki otrzymał w 1522 roku, z rąk króla Zygmunta I Starego.

Grodzisk Mazowiecki pomimo swoich niewielkich rozmiarów, pochwalić się może dużą ilością cennych zabytków. Jednym z najważniejszych grodziskich zabytków jest kościół parafialny św. Anny usytuowany na placu Króla Zygmunta Starego. Świątynia wzniesiona została w 1687 roku, a ufundowana została przez Wojciecha Mokronoskiego, kasztelana rawskiego. Kościół wybudowany został w stylu późnobarokowym, i stopniowo był rozbudowywany. Do dnia dzisiejszego zachowało się renesansowe i barokowe wyposażenie, głównie pochodzące z XVII i XVII wieku. Osoby wrażliwe na piękno zabytkowych budynków z pewnością zainteresują się architekturą Willi "Foksal" położonej przy ulicy W. Bartniaka 26, wzniesionej w latach 1845-1846. Niemniej interesującą budowlą jest także Willa "Radogoszcz" usytuowana przy ulicy Henryka Sienkiewicza 31. Budynek pochodzi z końca XIX wieku, a obecnie mieści się w nim siedziba organizacji kulturalnych. 

Ze względu na swoje położenie w pobliżu ważnych skrzyżowań komunikacyjnych Grodzisk Mazowiecki stanowić może ciekawy przystanek w drodze, lub docelowy punkt podróży i doskonałą bazą wypadową, bowiem cały powiat grodziski usiany jest licznymi pałacami, dworami i dworkami oraz zabytkami sakralnymi, głównie kościołami.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.