Sobota, 15.06.2024 21:59

Gniezno - Widok na miasto

Widok na miasto - Gniezno

Gniezno kamera widok na miasto

Kamera została zamontowana na jednym z bloków Spółdzielni Gnieźnieńskiej. Niestety nie jesteśmy w stanie określić, w którym dokładnie miejscu kamera została zamontowana. Jesteśmy jednak prawie pewni, że we wschodniej części Gniezna, prawdopodobnie w okolicach ulicy Roosevelta 88.

W oddali dość wyraźnie widoczne są dwie, potężne wieże górujące nad miastem, których nie da się pomylić z żadną inną gnieźnieńską budowlą. Mowa oczywiście o Archikatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha, stojącej przy głównym deptaku. Niezwykle cennym przykładem romańskiej plastyki w Europie są Drzwi Gnieźnieńskie z 1180 roku, zwane niegdyś Klejnotem Królestwa. Drzwi usytuowane są przy dawnym, głównym wejściu do katedry, przy południowej wieży.

Drzwi składają się z dwóch skrzydeł wykonanych z brązu, z kołatkami w kształcie lwich głów, a w 18 kwaterach przedstawione są sceny z życia św. Wojciecha. Niestety, aby zobaczyć drzwi, trzeba zapłacić, natomiast sama katedra otwarta jest dla zwiedzających, oczywiście poza mszami świętymi. Miłośników fotografii z pewnością zadowoli fakt, iż można tutaj wykonywać zdjęcia, co się zdarza bardzo rzadko w obiektach tego typu.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 17.6 °C (63.7 °F)
  • prędkość wiatru: 1.26 km/h (0.78 mph)
  • wilgotność powietrza: 96 %
  • kierunek wiatru: 242 °
  • zachmurzenie: 100 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1010 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Widok na miasto w miejscowości Gniezno

Widok na miasto

Powiązane kategorie z kamerą nr 967:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.