Środa, 12.06.2024 23:48

Kamery w Dziwiszowie

Brak kamer.

Dziwiszów - opis

Dziwiszów to dość duża wieś położona w województwie dolnośląskim, zaledwie 8 kilometrów od Jeleniej Góry. Powstanie pierwszej osady na miejscu dzisiejszej wsi datuje się na wiek XIII. Wieś dzięki swojemu położeniu jest świetnym miejscem weekendowego wypoczynku dla mieszkańców Jeleniej Góry oraz okolicznych miast. Znajdujące się tu wyciągi orczykowe należą do grupy najlepszych w Sudetach Zachodnich.

W Dziwiszowie znajdują się zabytki, które obowiązkowo trzeba zobaczyć będąc w pobliżu. Jednym z nich jest kościół św. Wawrzyńca z XIV wieku, warto też zobaczyć cmentarz przykościelny. Kolejnym ważnym zabytkiem jest zespół pałacowy i folwarczany. W jego skład wchodzi pałac z XVI wieku, stajnie koni hodowlanych, zarodowych i spacerowych, które zostały wybudowane w XVIII wieku. Koniecznie trzeba też zobaczyć zajazd, który obecnie jest domem mieszkalnym, został on wybudowany w XVIII wieku.

Dziwiszów aktualnie staje się coraz popularniejszą miejscowością wypoczynkową. Powoli rozwija się tu baza noclegowa, która niestety w dalszym ciągu nie jest jeszcze w stanie przyjąć wszystkich gości. Latem urlopowicze do dyspozycji mają zadbane boiska do koszykówki, piłki nożnej i siatkówki, zaś zimą popularny ośrodek narciarski na północnych stokach Łysej Góry.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.