Sobota, 15.06.2024 23:16

Kamery w Chrząstowicach

Brak kamer.

Chrząstowice - opis

Chrząstowice to niewielka miejscowość położona w powiecie opolskim, w województwie opolskim. Wieś jest siedzibą gminy, a historycznie przynależy do Górnego Śląska. Pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, pojawia się pod nazwą Chranstowitz. Lokacja ówczesnej miejscowości odbyła się na prawie zachodnim w XIII wieku.

Jednym z niewielu zabytkowych obiektów w Chrząstowicach jest kościół Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Parafia przynależy do dekanatu Ozimek, diecezji opolskiej. Świątynia została wzniesiona w latach 1896-1897 w stylu neogotyckim. Parafia została erygowana dopiero 25 listopada 1920 roku. Ponadto we wsi znajduje się: zabytkowy spichlerz z drugiej połowy XIX wieku, usytuowany przy ulicy Ozimskiej 2 oraz pięć domów wzniesionych pod koniec XIX wieku, pomniki ku czci ofiar I i II wojny światowej oraz dąb szypułkowy, będący pomnikiem przyrody. Jego obwód wynosi około 550 centymetrów.

W Chrząstowicach urodził się Benedykt Kocot, polski kolarz torowy, który zdobył brązowy medal olimpijski. Jest dwukrotnym medalistą torowych mistrzostw świata.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.