Środa, 06.12.2023 12:48

Chorzów - Szyb Prezydent

Szyb Prezydent - Chorzów

Chorzów kamera na szyb Prezydent

Chorzów to niezwykle ciekawe miasto z niesamowicie długą i ciekawą historią sięgającą XII wieku. Pomimo opinii miasta stricte przemysłowego, Chorzów posiada bardzo bogatą ofertę atrakcji turystycznych, a także wspaniałe zabytki, które warto zobaczyć.

Jednym z wielu zabytków Chorzowa, jest wieża wyciągowa szybu Prezydent zaprojektowana w 1931 roku przez inżyniera Ryszarda Heilemana, a wybudowana w 1933 roku. Wznosi się na wysokość 42,5 metra, jej charakterystycznym elementem są zachowane dwa koła linowe o średnicy 5,5 metra. W pierwszych latach funkcjonowania szyb nosił nazwę Wielki Jacek, natomiast dopiero w 1937 roku kopalnia otrzymał nową nazwę - Prezydent Mościcki, zaś szyb Prezydent. Tuż po wojnie zmieniła się już tylko nazwa kopalni na Prezydent. W 2010 roku wieża została wpisana na Szlak Zabytków Techniki.

Wieża wyciągowa szybu Prezydent usytuowana jest pomiędzy ulicą Piotra Skargi, a ulicą Kościuszki w historycznej i największej części Chorzowa, dzielnicy Chorzów Stary, której nazwa odnosi się do obszaru dawnej wsi Chorzów.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 1 °C (33.9 °F)
  • prędkość wiatru: 3.36 km/h (2.09 mph)
  • wilgotność powietrza: 91 %
  • kierunek wiatru: 129 °
  • zachmurzenie: 100 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1015 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Szyb Prezydent w miejscowości Chorzów

Szyb Prezydent

Powiązane kategorie z kamerą nr 815:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.