Sobota, 22.06.2024 04:33

Kamery w Chojnicach

Brak kamer.

Chojnice - opis

Chojnice to urokliwe miasteczko, liczące około 40 tysięcy mieszkańców, położone w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim. Pierwsze wzmianki w podaniach historycznych na temat miasteczka pojawiają się w drugiej połowie XIII wieku. Położenie miasta opodal Parku Narodowego Bory Tucholskie oraz bogactwo cennych zabytków i wspaniałe walory przyrodnicze, czynią Chojnice doskonałą propozycją urlopową.

Gród leżący pomiędzy jeziorami Jeleńcz i Zielonym istniał już w XII wieku, kiedy Chojnicami władali jeszcze Krzyżacy, dążąc do znacznego powiększenia obszaru. Zbudowane fortyfikacje uczyniły z miasta ważne ogniowo w systemie obronnym państwa krzyżackiego. Przez lata miasto przechodziło z rąk krzyżackich do polskich i odwrotnie, do roku 1466 kiedy to po zaciekłych walkach oddziały koronne zdobyły miasto i wprowadziły polski zarząd.

Długa i ciekawa historia Chojnic widoczna jest w wielu częściach miasta. Na szczególną uwagę zasługuje średniowieczny układ przestrzenny Starówki z Rynkiem usytuowanym w jej centralnym punkcie. Główną atrakcją chojnickiego Rynku jest przepiękny Ratusz wybudowany w 1901-1904 roku, w stylu neogotyckim. Bardzo ważnym zabytkiem regionu jest także Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XIV wieku oraz Plac Kościelny. Mimo, że Chojnice to stosunkowo niewielkie miasteczko, znajdziemy tutaj jeszcze więcej godnych polecenia zabytków. Bez wątpienia należy do nich eklektyczny budynek Starostwa Powiatowego wybudowany w XIX wieku, zabytkowe kamieniczki, a także Brama Człuchowska stanowiąca element murów obronnych.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.