Sobota, 22.06.2024 05:52

Kamery w Chełmży

Brak kamer.

Chełmża - opis

Chełmża to niewielkie, a przy tym urokliwe miasteczko położone w województwie kujawsko-pomorskim, nad Jeziorem Chełmżyńskim, pomiędzy Chełmnem, a Toruniem. Jest jednym z najstarszych ośrodków Ziemi Chełmińskiej, będącym niegdyś pierwszą stolicą biskupstwa chełmińskiego. Bogata historia kryjąca radosne i dramatyczne wydarzenia mające miejsce w Chełmży jest doskonale widoczna w Konkatedrze Świętej Trójcy, która jest jedną z największych świątyń gotyckich w Polsce. Szczególną uwagę warto także poświęcić dla gotyckiej świątyni św. Mikołaja, która została wzniesiona jeszcze przed 1248 rokiem. Do ciekawych zabytków Chełmży trzeba zaliczyć także Ratusz na Rynku oraz efektowną wieżę ciśnień wybudowaną w latach 1900-1901.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną Chełmży jest Jezioro Chełmżyńskie zapewniające szereg możliwości spędzania wolnego czasu. Jest to fenomenalne miejsce do uprawiania sportów wodnych i plażowania. W obrębie miasta wytyczonych zostało kilka kąpielisk, lecz tylko jedna plaża - Ustronie, jest strzeżona. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz niewielkie punkty gastronomiczne.

Chełmża jest przytulnym i zacisznym miasteczkiem leżącym na niesamowicie ciekawym szlaku wiodącym z Torunia do Grudziądza. Nawet jeśli Chełmża nie jest docelowym punktem naszej podróży, a przejeżdżamy tuż obok, warto tutaj zajrzeć, chociażby na chwilę, aby zobaczyć ciekawe obiekty sakralne wybudowane jeszcze w czasach średniowiecza.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.