Sobota, 15.06.2024 21:17

Kamery w Bystrzycy Kłodzkiej

Brak kamer.

Bystrzyca Kłodzka - opis

Bystrzyca Kłodzka to malownicza, a przy tym zaciszna miejscowość historyczna położona w województwie dolnośląskim, w samym sercu Kotliny Kłodzkiej, zaledwie 15 kilometrów od granicy z Czechami. Opodal Lądka Zdroju, Kłodzka oraz Polanicy Zdrój.

Przez ziemię Bystrzycką przebiega ważny trakt wiodący z południa na północ. Szlaki te, zostały przetarte jeszcze przez Celtów, i były wykorzystywane również przez starożytnych Rzymian, którzy podążali nad Morze Bałtyckie po bursztyn. Pierwsza osada będąca kolebką Bystrzycy Kłodzkiej powstała w okolicach traktu. Około XIII wieku Bystrzyca Kłodzka uzyskała akt lokacyjny, wtedy też rozpoczął się stosunkowo szybki rozwój miasta.

Bystrzyca Kłodzka to stosunkowo niewielkie miasteczko, kryjące w sobie fenomenalne zabytki. Pierwszą znaczącą budowlą miasta była świątynia św. Michała Archanioła położona przy ulicy Kościelnej. Monumentalna budowla kryje w sobie elementy architektoniczne od XIII do XX wieku. Ważnym elementem Bystrzycy Kłodzkiej jest Ratusz stojący na tzw. Dużym Rynku. Jest to jedna z najbardziej okazałych budowli, składa się z trzech kondygnacji, zaś wysoka wieża zegarowa Ratusza ma ich aż siedem. Pierwotny budynek Ratusza wybudowany został jeszcze w średniowieczu, lecz uległ zniszczeniu w pożarze. Został odbudowany w stylu renesansowym w XVI wieku, natomiast obecny kształt ratusza to zasługa przebudowy mającej miejsce w latach 1853-1854. Przebywając na głównym Rynku warto także zwrócić szczególną uwagę na Kolumnę Trójcy Świętej wybudowaną w 1736 roku, jako dziękczynienie mieszkańców za uratowanie miasta od pożaru.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.